ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ & ΓΕΩΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ, ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ, ΗΜΕΡΙΔΕΣ

Οι φοιτητές/τριες ενθαρρύνονται να συμμετάσχουν σε επιστημονικά συνέδρια και υποστηρίζονται από διδάσκοντες και συνεργάτες του Π.Μ.Σ.

Ενδεικτικά, τα τελευταία έτη, οι φοιτητές/τριες του Π.Μ.Σ. συμμετείχαν στα παρακάτω επιστημονικά συνέδρια, σεμινάρια, ημερίδες:

• 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατροδικαστικής, 9 - 11 Δεκεμβρίου 2016, Ελληνική Ψυχιατροδικαστική Εταιρεία, Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας «Ε.Σ.Δ.Υ.», Αθήνα
  • 25ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατρικής, Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία, 11 - 14 Μαΐου 2017, Κέρκυρα.
  • Ημερίδα «Ψυχιατροδικαστική, Ψυχοπαθολογία, Ψηφιακή εποχή», 8 Δεκεμβρίου 2017, Ελληνική Ψυχιατροδικαστική Εταιρεία, Αμφιθέατρο Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας, Αθήνα
  • 26ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατρικής, Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία,17 - 20 Μαΐου 2018, Κως.
  • 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατροδικαστικής, 30 Νοεμβρίου - 2 Δεκεμβρίου 2018, Ελληνική Ψυχιατροδικαστική Εταιρεία, Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας «Ε.Σ.Δ.Υ.», Αθήνα
  • 27ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατρικής, Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία, 18 - 21 Απριλίου 2019, Ηράκλειο, Κρήτη.
  • 28ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατρικής, Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία, 29 Οκτωβρίου έως 1 Νοεμβρίου 2020 (Διαδικτυακή διεξαγωγή)
  • 29ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατρικής, Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία, 10 έως 13 Ιουνίου 2021 (Διαδικτυακή διεξαγωγή)
  • 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατροδικαστικής, 3 - 5 Δεκεμβρίου 2021, Ελληνική Ψυχιατροδικαστική Εταιρεία, Κτίριο ΑΚΙΣΑ, Π.Γ.Ν. «ΑΤΤΙΚΟΝ», Αθήνα
  • Σεμινάριο Ψυχιατροδικαστικής – «Επίκαιρα Θέματα Ψυχιατροδικαστικής», Ελληνική Ψυχιατροδικαστική Εταιρεία, 29 Ιουλίου 2022
  • 30ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψυχιατρικής, Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία, 26 - 29 Μαΐου 2022, Θεσσαλονίκη

Ανακοινώσεις σε Συνέδρια

Οι φοιτητές/-τριες και οι απόφοιτοι/-ες του Π.Μ.Σ. έχουν συμμετάσχει σε συνέδρια με ελεύθερες ανακοινώσεις και ηλεκτρονικά αναρτημένες ανακοινώσεις (e-poster).

Ενδεικτικά αναφέρονται ανακοινώσεις των φοιτητών, με τις οποίες συμμετείχαν σε επιστημονικά συνέδρια:

• Μελέτη της διαταραχής μετατραυματικού στρες (PTSD) σε γυναίκες που έχουν υποστεί κακοποίηση, σε γυναίκες με πρόσφατο ιστορικό χρήσης ουσιών ή εν ενεργεία χρήστριες και σε αποφυλακισμένες. Αικ. Λεβάκη Ψυχολόγος, MSc Ψυχιατροδικαστική, PhD Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών.
  • Σύγχρονα Βιοηθικά Ζητήματα: Ευθανασία, Ιατρικώς Υποβοηθούμενη Αυτοκτονία και Άμβλωση. Συγκριτική Μελέτη των Στάσεων Επαγγελματιών Υγείας και Νομικών Επιστημόνων. Ν. Μαλικεντζου , Ι. Μιχόπουλος, Αθ. Δουζένης, Φ. Χατζηνικολάου. Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Αθήνα, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αθήνα, Greece, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.
  • Προκατάληψη και στίγμα γύρω από την ψυχική νόσο: στάσεις επαγγελματιών ψυχικής υγείας απέναντι στους ψυχιατρικούς ασθενείς. Μπαλαδήμα Χ.Ε, Δουζένης Α., Στυλιανίδης Σ., Οικονόμου Μ., Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ιατρική Σχολή, Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, Τμήμα Ψυχολογίας.
  • Έρευνα στάσεων και αντιλήψεων των δημοσιογράφων για τους ψυχικά πάσχοντες από κατάθλιψη σε σύγκριση με την αντίληψή τους για τους πάσχοντες από σχιζοφρένεια. Χ.Σούκη, Αθ. Δουζένης, Μ. Οικονόμου, Ι. Μιχόπουλος, Π.Μ.Σ. Ψυχιατροδικαστική, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ιατρική Σχολή.
  • Ενσυναίσθηση και ικανότητα αναγνώρισης των συναισθηματικών εκφράσεων του προσώπου σε άτομα με ψυχική διαταραχή και επιθετική συμπεριφορά.Γ. Κουνάδη, Αθ. Δουζένης, Ι. Μιχόπουλος, Εμ. Ρίζος. Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αθήνα.
  • Προφίλ καταγγέλλοντος, καταγγελλόμενου και φερόμενου θύματος σε ισχυρισμούς σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων στο πλαίσιο αντιδικίας διαζευγμένων ή σε διάσταση γονέων. Α. Μαργαρώνη, Κοινωνική λειτουργός, Παιδοψυχιατρικό Τμήμα Γ.Ν.Π.Τζάνειο, φοιτήτρια στο Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Ι. Γιαννοπούλου, Επίκουρη Καθηγήτρια Παιδοψυχιατρικής ΕΚΠΑ, Β’ Ψυχιατρική Κλινική Π.Γ.Ν. «Αττικόν».
  • Σεξουαλική παραβατικότητα και καταγραφή κοινωνικών χαρακτηριστικών του κρατούμενου πληθυσμού στο κατάστημα κράτησης Τρίπολης. Μ. Χατζήνα, Αθ. Δουζένης, Ι. Μιχόπουλος, Χ. Σπηλιοπούλου.  Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αθήνα.
  • Ακαταλόγιστοι ασθενείς, Ποιότητα Ζωής, λειτουργικότητα, συσχέτιση νοσηλευομένων σε χρόνια τμήματα, τμήματα οξέων περιστατικών και ΜΨΑ του ΨΝΑ «ΔΑΦΝΙ». Αθ. Λύτρα Νοσηλεύτρια Ψυχικής Υγείας, MSc Ψυχιατροδικαστικής, Ξενώνας «Καλλίστη», ΨΝΑ «ΔΑΦΝΙ».
  • Εισαγγελία Ανηλίκων Αθηνών: Καταγγελίες και Φερόμενα Θύματα. Ε. Μάρρα, Ι. Αθ. Δουζένης, Ι. Μιχόπουλος. ΠΜΣ «Ψυχιατροδικαστική», Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
  • Χαρακτηριστικά των ψυχογηριατρικών ασθενών που νοσηλεύτηκαν στο ΨΝΑ Δρομοκαϊτειο και στο ΠΓΝΑ Αττικόν το έτος 2019. Α. Πετσουλη, Αθ. Δουζένης, Ρ. Γουρνέλης, Ι. Μιχόπουλος. Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Β' Ψυχιατρική Κλινική, Π.Γ.Ν. «Αττικόν».

• Έκθεση των νέων στην κοινοτική βία. Ό. Εξάρχου, Αθ. Λύτρα, Ε. Μπισμπίκη, Ε. Σιγανάκη, Ε. Σπυρίδωνος, Κ. Κάτσος. Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
  • Αυτοκτονία, καθοδηγούμενη από το διαδίκτυο. Μ. Ζεϊμπέκη, Λ. Καλαντζή, Κ. Κοτζαμάνη, Κ. Μπελισάκου, Γ. Σιούτη, Ε. Τσάμου, Α. Δουζένης. Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
  • Επιθετικότητα παρορμητικότητα και συναισθηματική νοημοσύνη σε γυναίκειο πληθυσμό. Σ. Γκιοκα, Αθ. Δουζενης, Δ. Κουρουπακη. Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
  • Καρδιαγγειακός θάνατος και ψυχιατρικά φάρμακα. Γ. Κουναδη, Δ. Κουρουπακη, Ε.Φ. Μεϊντανοπουλου, Σ. Μπαρας, Χ. Σπηλιοπουλου, Αθ. Δουζενης Π.Μ.Σ. «Ψυχιατροδικαστική», Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.